Līdz ar sausākiem laika apstākļiem aktivizējušies kūlas dedzinātāji, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā informācija. Lai gan kūlas dedzināšana ir aizliegta un administratīvi sodāma, šogad Jūrmalā reģistrēti jau deviņi kūlas ugunsgrēki. 

image
Attēla autors: LETA

Ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka kūlas ļaunprātīga dedzināšana ir aktuāla līdz pat jūnijam. “Platības ziņā lielākais kūlas ugunsgrēks šogad izcēlās 9. aprīlī Slokas pusē, kur pērnā zāle dega 5 ha platībā,”  informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes 4. daļas komandieris Valdis Dzērve.

 

2017. gadā valstī reģistrēti 2253 kūlas ugunsgrēki, tostarp Jūrmalā dzēsti 43 kūlas ugunsgrēki, tādējādi ieņemot kaunpilno 3. vietu Rīgas reģionā tūlīt aiz Rīgas (171) un Ogres novada (45).

 

Pērn visbiežāk – 24 reizes – kūlas ugunsgrēkus nācās dzēst Slokas posteņa ugunsdzēsējiem, savukārt lielākā izdegusī platība bija trīs ha Dubultu rajonā. Arī šogad vislielākais izsaukumu skaits reģistrēts Slokas pusē – jau seši izsaukumi, Bulduru un Ķemeru ugunsdzēsēji dzēsuši pa vienam ugunsgrēkam, savukārt Dubultus šī nelaime pagaidām nav skārusi.

 

Ugunsdzēsēji vērš uzmanību, ka kūlas ugunsgrēki var izcelties tikai tajās vietās, kur nav sakopti īpašumi un rudenī nav nopļauta zāle. Pilsētās kūlas ugunsgrēki ir īpaši bīstami, jo apbūve ir daudz blīvāka un uguns apdraud dzīvojamās mājas, saimniecības būves, vēsturiskos pieminekļus un citus objektus. Sausās zāles svilināšana nodara arī būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai.

 

Atgādinām, ka Jūrmalas pilsētas saistošie noteikumi “Jūrmalas teritorijas namīpašumu uzturēšanas, 
saglabāšanas un sabiedriskās kārtības saistošie noteikumi” nosaka, ka zemesgabalu un citu teritoriju īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem jānodrošina nekustamā īpašuma teritorijas sakopšana, kā arī īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas kopšana un sanitārās tīrības uzturēšana, nepieļaujot atkritumu uzkrāšanos. Saistošajos noteikumos noteikts, ka zāles garums nedrīkst pārsniegt 10 centimetrus. Jūrmalas Pašvaldības policijas priekšnieks Valdis Kivkucāns informē, ka 2017. gadā  par īpašuma nekopšanu, tai skaitā zāles nepļaušanu, Pašvaldības policija sastādīja 143 administratīvo pārkāpumu protokolus, par ko var tikt piemērots administratīvais sods no 30 līdz 140 eiro. Savukārt VUGD brīdina, ka par kūlas dedzināšanu var tikt piemērots naudas sods no 280 līdz 700 euro.

 

Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties ir jāzvana VUGD pa tālruni 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks, kā arī ir jānosauc savs vārds, uzvārds un telefona numurs un jāatbild uz dispečera jautājumiem.